Blog

Porady - Wydarzenia - Relacje

Słownik modelingu

Agencja matka / Mother agency –  główna agencja reprezentująca interesy modelki/modela, zarządzająca jej wizerunkiem i kierująca karierą.

Barter – forma wynagrodzenia, rozliczenia za współpracę z modelką/modelem najczęściej w postaci innej niż finansowa, np. odzież, biżuteria, kosmetyki.

Bilans/ statement – zestawienie kosztów poniesionych przez agencję na rzecz modelki/modela oraz podsumowanie wynagrodzeń ze zleceń (sesji komercyjnych, pokazów, reklam).

Booker / agent – pracownik agencji zajmujący się pozyskiwaniem zleceń. Pośredniczy w kontaktach między modelką/modelem a klientem. Negocjuje warunki i stawki.

Casting – spotkanie, forma osobistej prezentacji modelki/modelaw agencji modelingowej, jak i do konkretnego zlecenia np. pokazu mody, sesji zdjęciowej, reklamy telewizyjnej.

Casting director – dyrektor castingu, osoba wybierająca modelki/modeli do zleceń.

Direct booking – rezerwacja modelki/modela do konkretnej pracy np. edytorialu, kampanii. Zazwyczaj zlecenie dotyczy jednego lub kilku dni pracy, może odbywać się zarówno w studiu jak i plenerze. Od standardowego potwierdzenia pracy direct booking wyróżnia całkowite pokrycie kosztów podróży przez zleceniodawcę. (więcej dowiesz się TUTAJ)

Dług / debt – koszty poniesione przez agencję na rzecz promocji modelki/modela, odliczane od jej wynagrodzenia.

Edytorial – sesja zdjęciowa do publikacji w magazynie modowym.

First/ second option – kolejności ustalenia ważności opcji (patrz “Opcja”) zlecenia.

Fitting – przymiarki strojów i tzw. zdjęcie miar modelek/modeli. Najczęściej odbywa się przed pokazem mody, czasami dodatkowo płatne przez klienta.

Gross rate – wynagrodzenie brutto. Całkowita kwota, którą płaci klient za zlecenie oraz użycie. W kwocie zawarte są podatki oraz prowizja agencji.

Haute Couture – dział luksusowego, wysokiego krawiectwa. Ubrania haute couture wykonywane są najczęściej w pojedynczych egzemplarzach, charakteryzują się wysoką jakością materiałów, często szyte ręcznie.

High fashion – „moda z najwyżej półki” wykreowana przez najbardziej prestiżowych projektantów. Wyznacza trendy, a udział w niej modelek/modeli to najwyższy poziom sukcesu w modelingu.

Kampania / campaign – zlecenie (zdjęcia, videa) wykonywane w celu reklamy danej marki, kontrakt.

Klient – osoba/podmiot zawierący umowę z agencją o świadczenie przez modelkę/modela usług na rzecz zleceniodawcy np: udziału w kampanii reklamowej.

Kompozyt / composit / comp card – wizytówka modelki/modela ze zdjęciem, imieniem, wymiarami oraz kontaktem do agencji.

Książka / Book / portfolio – zbiór najlepszych zdjęć modelki/modela prezentujący doświadczenie, wybierany przez agenta.

Measurements – wymiary modelki/modelki. (więcej dowiesz sie TUTAJ)

New face – modelka/model rozpoczynający pracę w modelingu.

Opcja –  rezerwacja zlecenia pracy modelki/modela.

Polaroids / snaps / digitals – zdjęcia prezentujące aktualny wygląd modelki bez retuszu, makijażu czy specjalnych stylizacji. Często wykonywane w stroju kąpielowym, w agencji.  

Pret-a-porter / ready to wear – kolekcje odzieży produkowane seryjnie, dostępne w sklepach.

Prowizja – procent zarobków modelki/modela pobierany przez agencję od zleceń. Wysokość prowizji ustalana jest w kontrakcie agencyjnym.

Rate – stawka/wynagrodzenie.

Recall / request – powtórny casting organizowany dla nielicznego grona modelek/modeli w celu ponownej weryfikacji.

Scout – osoba zajmująca się wyszukiwaniem nowych twarzy dla agencji modelek.

Sesja komercyjna – płatna sesja zdjęciowa.

Sesja testowa/ model test – sesja zdjęciowa zlecana przez agencję w celu budowy portfolio modelki/modela. ( więcej dowiesz się TUTAJ)

Showroom – rodzaj zlecenia polegający na prezentacji przez modelkę/modela nowej kolekcji odzieży w domu mody dla klientów i kupców.

TFP – z ang. Time For Pictures, “zdjęcia za zdjęcia”. Sesja nieodpłatna, w ramach wymiany barterowej, gdzie obie strony mają szansę poszerzyć swoje portfolio i zdobyć doświadczenie.

Usage – termin używany najczęściej przy zleceniach komercyjnych. Są to pola na których zostanie wykorzystany wizerunek modelki/modela, np. internet, materiały drukowane, witryny sklepowe, social media.

Voucher– formularz potwierdzający wykonanie zlecenie przez modelkę/modela,  określający godziny pracy i stawki wynagrodzeń.

Wizerunek – portret (ogólny lub częściowy)  modelki/modela.

Wybieg / catwalk / runway – wybieg, podest po którym chodzą modelki/modele podczas pokazów mody.

Wyłączność/ exclusivity – ograniczenie współpracy modelki/modela do jednej agencji lub konkretnego klienta.