Blog

Porady - Wydarzenia - Relacje

Pierwsza sesja / Testy agencyjne

    Gdy rozpoczniesz już współpracę z agencją, następnym krokiem będzie zbudowanie Twojej książki=portfolio.  Zostaniesz umówiona/y na swoją pierwszą sesję zdjęciową czyli tzw. testy (model tests).  Są to proste, naturalne zdjęcia mające na celu pokazać modelkę/modela z jak najlepszej strony.

Karla i Marta L. – ph: Dominika Śnieg

Jak przygotować się do testów?

  Jest kilka podstawowych rzeczy, które model czy modelka zawsze powinni mieć przygotowane na sesje zdjęciową lub do innego typu zleceń

– Modelki powinny mieć na sobie cielistą bieliznę, gładką, bez koronek czy innych ozdób, która nie będzie prześwitywać pod ubraniami. Modele powinni mieć białą oraz czarną (ze sobą), schludną, nie prześwitującą bieliznę.

– Podstawowe kosmetyki jak podkład, korektor, tusz do rzęs, róż oraz gumkę i szczotkę do włosów. Na sesji może być makijażystka, lecz nie musi. Wtedy fotograf może Cię poprosić o zrobienie sobie tzw. makeup-no makeup lub o zabranie ze sobą kilku kosmetyków. WAŻNE: jeśli na kilka dni przed sesją, niespodziewanie pogorszy się stan Twojej cery/zrobisz sobie siniaka w widocznym miejscu itp. koniecznie poinformuj o tym fotografa lub agencję! Wtedy lepiej sesję przełożyć lub odwołać.

– Naturalne paznokcie, lub pomalowane bezbarwnym lakierem. W modelingu liczy się naturalność, także długie, pomalowane lub doczepiane paznokcie nie są tu wskazane!

Na sesji może być stylista. Często jednak fotograf ustala z modelką/modelem aby zabrał/a ze sobą potrzebne ubrania i buty.

Max – ph: Krzysztof Salwarowski / Denys i Lucas – ph: Łucja Stefaniuk

Pozowanie do zdjęć

 Praca przed obiektywem, szczególnie podczas pierwszej sesji, nie należy do najłatwiejszych. Dlatego fotograf może podesłać Ci wcześniej inspiracje pokazujące jaki efekt zamierzacie osiągnąć i to jak powinnaś/powinieneś pozować. Na pewno będzie też dawał Ci wskazówki i porady podczas pracy tak, żebyś wyszła/wyszedł jak najkorzystniej. Jednak pozowanie do testów ma być naturalne i oddawać emocje, co nie wyjdzie bez Twojego zaangażowania. Warto więc popatrzeć (jest dużo ciekawych filmików na Youtubie) na to jak pozują bardziej doświadczeni modele i modelki, a potem samemu stanąć przed lustrem i poćwiczyć różne pozy. Z czasem nauczysz się jak najlepiej się zaprezentować.

Asia, Karolina, Ania – ph: Krzysztof Salwarowski
Kajetan – ph: Łucja Stefaniuk
Roxy – ph: Weronika Walijewska
Denys– ph: Łucja Stefaniuk / Franek – ph: Jacek Poremba, po prawej ph: Krzysztof Salwarowski
Ania, Klaudia – ph: Łucja Stefaniuk
Mary, Maria – ph: Łucja Stefaniuk