Blog

Porady - Wydarzenia - Relacje

Jak wygląda praca modelki

Praca modelki polega na pozyskiwaniu i wykonywaniu zleceń dla firm, agencji reklamowych i projektantów w celu reklamowania produktów i usług (np. odzieży, obuwia, kosmetyków, biżuterii, samochodów, banków, hoteli). Zależnie od wymagań pracodawcy, modelka może uczestniczyć w pokazach mody, wizażu, fryzur, występować w reklamach telewizyjnych, czy pozować do sesji zdjęciowych.

Tradycyjny dzień pracy większości modelek (oczywiście jeśli nie wykonuje kolejnego zlecania) polega na odbywaniu kilku, do nawet kilkunastu (w czasie tygodni mody) castingów, na które wybiera się ze swoją książką (“book”) i kompozytkami, aby pozyskać kolejne zlecenie.
“Wzięte” modelki rzadko osobiście uczestniczą w castingach. Ich książki są rozsyłane do klientów lub fotografów kurierami, a bookingi (rezerwacje prac danej modelki) są często dostosowywane do dostępności modelki w danym miejscu i czasie. Modelka musi przywyknąć do ciągłych zmian klimatu, miejsca zamieszkania i otoczenia w jakim przebywa. Jej życie jest uwarunkowane od kalendarza świata mody, pod który organizuje swoje życie. Jest to jeden z głównych czynników wywołujący w zawodzie modelki ogromny stres.

Kariera modelki kończy się szybko i nieodwracalnie. Dwudziestopięcioletnia dziewczyna jest już często “na emeryturze”. Co zobaczyła i czego doświadczyła w ciągu tych kilku lat jeszcze długo śni się jej po nocach. Są to sny piękne, chociaż bywają również koszmary.