Pogoda na zewnątrz może być brzydka, ale skóra nie musi taka być. Jak pielęgnować skórę zimą i nie doprowadzić do jej wysuszenia? Jak zapobiec różowym policzkom, które także przynoszą niewygodę dla skóry twarzy, dłoni i stóp? Dla niektórych z Was problem jest gorszy niż zwykle: skóra staje się tak sucha, że powoduje pęknięcia czy wypryski (zapalenia).
Bonnie LaPlante, estetyk z ośrodka Canyon Rach w Lenox, Massachusetts, mówi: “Gdy tylko włączysz ogrzewanie, skóra zaczyna wysychać”. I podkreśla, że nie jest istotne, czego używasz do ogrzania domu – drewna czy energii elektrycznej. Skóra staje się sucha.
Oto 7 porad, jak pomóc naszej skórze przetrwać zimę.
1. Określ typ swojej cery
Jeżeli nie jesteś sama/sam w stanie tego zrobić, wybierz się do dermatologa. To będzie naprawdę dobra inwestycja. Taki specjalista pomoże przeanalizować rodzaj skóry, podpowiedzieć schemat pielęgnacji skóry i doradzić w zakresie produktów do pielęgnacji skóry, których powinieneś używać.
2. Więcej nawilżania
Być może znalazłaś krem nawilżający, który działa dobrze wiosną i latem. Jednocześnie tak, jak zmieniają się warunki pogodowe, tak też powinna Twoja pielęgnacja skóry. Znajdź środek (np. maść) nawilżający, który jest na bazie oleju, a nie na bazie wody, ponieważ olej utworzy warstwę ochronną na skórze, która zachowa więcej wilgoci niż krem czy płyn kosmetyczny.
3. Noś rękawiczki i unikaj ich przemoczeniom
Skóra na twoich rękach jest cieńsza niż w większości części ciała. Oznacza to, że trudniej utrzymać dłonie w nawilżeniu, zwłaszcza w zimnej i suchej pogodzie. Może to prowadzić do podrażnień i pęknięć. Noście rękawiczki, gdy wychodzicie na zewnątrz. Nie pozwólcie też na przemoczenia rękawiczek czy skarpetek, mogą podrażniać skórę i powodować swędzenie, pękanie i zapalenia.
4. Nawilżaj się dla zdrowia, nie tylko dla skróry
A to oznacza od wewnątrz, nie tylko od zewnątrz. Pij dużo wody. Z cytryną, miodem czy imbirem.
5. Używaj kremów do stóp
Te wszystkie piękne balsamy do stóp są dobre w gorących miesiącach letnich, ale w zimie Twoje nogi potrzebują silniejszych środków. Spróbuj znaleźć kremy, które zawierają wazelinę lub glicerynę. I używaj peelingów, aby od czasu do czasu pozbywać się martwego naskórka, co pomoże kremom wchłonąć się w skórę szybciej i głębiej.
6. Koniec z gorącymi kąpielami
Wiemy, że jest zimno. Bardzo zimno. I po takiej kąpieli poczujesz się świetnie, jednak twoja skóra niekoniecznie. Dermatolodzy radzą po prostu ciepłą i krótszy niż zazwyczaj prysznic.
7. Na ratunek
Jeśli już skóra twarzy stanie się bardzo sucha, unikaj używania twardych peelingów, maseczek i tonerów na bazie alkoholu lub środków ściągających. Zamiast tego znajdź oczyszczające, łagodne mleczko, żel bez alkoholu i maseczki głęboko nawilżające.