Blog

Porady - Wydarzenia - Relacje

Jaka powinna być modelka

Stereotyp na temat modelek każe nam sądzić, że modelka to ładna buzia i chude, długie ciało. Nie raz usłyszymy stwierdzenie “modelki są głupie” (!). Nic bardziej mylnego. Największe sukcesy w branży odnoszą modelki mądre, sprytne, a nawet wyróżniające się ponad przeciętną inteligencją (pamiętajmy, że często mają tylko po kilkanaście lat, a pracują na całym świecie radząc sobie jak dorosłe, doświadczone kobiety!).

Dodatkowo świat mody wymaga od modelek bycia zawsze w formie, ciągle w świetnej kondycji fizycznej. Muszą być zadbane, mieć nienaganną skórę, włosy i paznokcie. Nieustannie kontrolować wagę, utrzymywać stałą, zdrową dietę. Ich życie jest pełne wyrzeczeń. Dlatego właśnie praca modelki nie jest łatwa i nie jest dla każdego. Modelka oprócz spełnienia podstawowych wymagań (czytaj nasz tekst: Czy masz predyspozycje ?) powinna byś gotowa emocjonalnie na przygodę z high fashion.

Praca na wybiegu czy podczas kampanii reklamowych wiąże się z ogromnym stresem. Pokazy przed publicznością, obiektywami aparatów i kamer wymagają pewności siebie i sporej odwagi. Modelka powinna umieć się podporządkować i wykonywać polecenia fotografa, choreografa, reżysera czy projektanta. Musi być silna psychicznie, aby nie zginąć w tłumie konkurencji z innymi dziewczynami, w którym egzystuje na co dzień. Podsumowując: modelka powinna być mądrą, pracowitą, lubić swoją pracę i (koniecznie) nie być samotną (mieć wokół siebie ludzi, którym może ufać i na których może zawsze polegać). Zewnętrznie: spełniać wymagania wymiarowe projektantów oraz prowadzić higieniczny, zdrowy tryb życia. Być zadbaną i pogodną, kontaktową i pewną siebie.

Modelki to nie ideały (bo takowych pod naszym niebem nie ma) lecz niestety wymaga się od nich, by były ideału bliskie. W końcu są muzami artystów i niedoścignionymi wzorcami dla reszty społeczeństwa.